8 najciekawszych faktów o perfumach

8 najciekawszych faktów o perfumach
Jak odpowiednio aplikować perfumy, aby ich zapach był intensywniejszy? Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej lub kolońskiej? Niewiadomych jest znacznie więcej, dlatego przedstawiamy Państwu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące perfum.

Problematyka perfum jest ogromna, a na jej temat eksperckie „nosy” mogą rozwodzić się godzinami. Niestety wiedza większości przeciętnych ludzi na temat zapachów nie zachwyca. Wciąż wiele osób nie wie np. jak odpowiednio aplikować perfumy, aby ich zapach był intensywniejszy, czy nie potrafi odróżnić wody toaletowej od wody perfumowanej lub kolońskiej. Tych niewiadomych jest znacznie więcej, dlatego przedstawiamy Państwu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące perfum.


1. Co oznaczają symbole na opakowaniach?

FL. OZ. - fluid ounce - ten symbol widnieje na każdym flakonie z perfumami. Jest ogólnoświatowym oznaczeniem miary objętości podawanej w uncjach.

Oto jak przedstawia się najczęściej występujące objętości:

  • 1 fl. oz. to 30 ml,

  • 1,7 fl.oz. to 50 ml,

  • 2,5 fl.oz. to 75 ml,

  • 3,4 fl.oz. to 100 ml.


E/F - Eau Fraiche - jest to oznaczenie wody odświeżającej.

EDC - Eau de Cologne - symbol wody kolońskiej.

ASH (A/S) - After Shave - oznacza, że w środku znajduje się woda po goleniu.

EDT - Eau de Toilette - symbolizuje wodę toaletową.

EDP - Eau de Parfum - oznaczenie mówiące, że we flakonie znajduje się woda perfumowana.


2. Czy mogą powodować uczulenia?

Niestety tak. Najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych są mocne owocowe i kwiatowe nuty. Alergicy powinni ich unikać i stosować tylko delikatne, lżejsze zapachy. Jeżeli po zastosowaniu perfum wystąpiła na skórze wysypka, najlepiej jest się udać do lekarza, który pomoże stwierdzić konkretnie który składnik uczula.


3. Czy można perfumować okolice intymne?

Stanowczo nie! Miejsca intymne są szczególnie wrażliwe. Aplikowanie perfum w ich okolicach może doprowadzić do podrażnień i infekcji. Lekarze ginekolodzy przestrzegają nawet przed korzystaniem z perfumowanych wkładek higienicznych.


4. Czy dzieci mogą używać perfum?

Tak, ale jedynie przeznaczone dla nich wody toaletowe. Ich zapach musi być delikatny, odpowiedni dla wrażliwej skóry, a skład nie może powodować uczuleń czy podrażnień.


5. Czym jest tak często wykorzystywane do produkcji perfum piżmo?

Piżmo jest to wydzielina z okołoodbytniczych gruczołów piżmowca, azjatyckiego ssaka przypominającego wszystkim dobrze znaną sarnę. Najcenniejsze piżmo pobierane jest od żeńskich osobników i jest to tzw. czarne piżmo. Jest ono uznawane za nieodzowny składnik wielu wytwornych perfum. Spełnia rolę utrwalacza zapachów oraz dodaje ciepła i zmysłowości.

Aplikowanie perfum

6. Czy mogą powodować przebarwienia na ubraniach?

W skład perfum wchodzi mnóstwo olejków eterycznych i różnych związków chemicznych, które mogą zostawiać ślady na ciele i ubraniach. Dlatego najlepiej zrezygnować z perfumowania ciuchów. Zapachy powinno nosić się wyłącznie na skórze.


7. W jakie miejsca należy je nakładać?

Miejscami, najlepiej oddającymi zapach perfum są te, w których tętno jest najsilniejsze. Perfumować należy się więc po wewnętrznej stronie nadgarstków, za uszami, po boku szyi, między piersiami czy po wewnętrznej stronie kostek. Można również rozpylić zapach przed sobą i wejść w opadającą pachnącę mgiełkę. Aplikacja zapachu zawsze powinna odbywać się na nagie ciało.


8. Dlaczego te same zapachy pachną inaczej na różnych osobach?

To, jak perfumy będą prezentować się na ciele zależy w dużej mierze od naturalnego, indywidualnego zapachu skóry człowieka, jej pH, diety oraz hormonów. Dlatego przed zakupem odpowiedniego dla nas zapachu warto go przetestować i zaobserwować jak będzie się zachowywał na naszym ciele przez cały dzień.


Mamy nadzieję, że powyższe odpowiedzi na pytania pomogły rozwiać wiele wątpliwości. Tematyka perfum jest niezwykle obszerna i ciekawa. Dlatego zachęcamy Państwa do szerszego zapoznania się z pachnącymi obszarami perfumiarskiego świata i pozostałymi artykułami na naszym blogu.


Inne wpisy na blogu

Idealny prezent na Dzień Matki

Wyjątkowa uroczystość wymaga wyjątkowych prezentów, na które każda Mama zasługuje w 100%. Specjalnie dla niezdecydowanych oraz mających problemy z wyborem upominku dla własnej Mamy lub Teściowej przygotowaliśmy propozycje idealnych prezentów, które trafią w gust każdej kobiety.
czytaj więcej ›

Zapachy damskie na wiosnę 2017

Nareszcie nadeszła wiosna, a wraz z nią zapach młodej trawy, delikatnych kwiatów i deszczu. Wszystkie te zapachy są lekkie, świeże, napawają optymizmem. Sprawdź, które perfumy dodadzą Ci wiosennej energii!
czytaj więcej ›

Perfumy unisex dla każdego

Czy słyszeliście kiedyś o perfumach unisex? Nie są one tak popularne jak perfumy dedykowane oddzielnie kobietom i mężczyznom. A szkoda, bo to praktyczne rozwiązanie. Czym są zapachy unisex? Dla kogo są stworzone i jakie marki je produkują?

czytaj więcej ›

Top 3 zapachy męski Calvin Klein

Marka Calvin Klein od lat już znana jest na rynku: jest rozpoznawalna i popularna, nie tylko wśród osób znanych z ekranów telewizorów. Na zakup buteleczki perfum od Calvina Kleina pozwolić sobie może znaczna większość miłośników prawdziwych męskich zapachów.

czytaj więcej ›

Perfumowy savoir vivre — zasady stosowania perfum

Coraz więcej Polaków używa obecnie perfum, ale zdecydowanie zbyt mały procent z nich wie jak poprawnie je nosić. Zapraszamy zatem na krótki perfumowy savoir-vivre, w którym zawarte są podstawowe zasady stosowania perfum.
czytaj więcej ›