Czy perfumy mogą się przeterminować?

Czy perfumy mogą się przeterminować?
Czy perfumy mogą się przeterminować? Jak odpowiednio je przechowywać ? Co zrobić, aby długo zachowały swoją trwałość? Co im szkodzi? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się więcej!

Mogłoby się wydawać, że zapachy zamknięte w szczelnych flakonikach nie mogą mieć tak jak produkty spożywcze, określonego terminu przydatności. Nic bardziej mylnego. Wszystkie produkty kosmetyczne, zgodnie z prawem muszą mieć ustaloną odpowiednią datę ważności. Informacja o niej powinna być umieszczona na pudełeczku lub flakoniku.

Datę przydatności określa się za pomocą znaku graficznego PAO (Period of Time After Opening), przedstawiającego otwarty słoiczek z literą M i liczbą, która oznacza ilość miesięcy, w których dany kosmetyk po otwarciu jest przydatny do użycia.

Wiele perfum można jednak znacznie dłużej używać, niż jest to zalecane przez producenta. Wystarczy w odpowiedni sposób je użytkować i przechowywać. Przede wszystkim należy chronić zapachy przed szkodliwymi warunkami, do których należą:


ŚWIATŁO

Śmiało można stwierdzić, że światło jest najgorszym wrogiem perfum. Zarówno to słoneczne, jak i sztuczne może sprawić, że zapachy szybciej tracą swoje właściwości i ulegają zepsuciu. Aby uchronić nasze zapachy przed szkodliwym działaniem światła, wystarczy przechowywać je w zamykanej szafce lub w oryginalnych tekturowych pudełeczkach.


TEMPERATURA

Zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura sprawia, że perfumy szybciej się psują. Szkodliwie wpływają również wahania temperatur w połączeniu z dużą wilgotnością, dlatego nie należy trzymać flakoników z perfumami w łazience. Odpowiednią dla nich temperaturą jest ok. 16 stopni Celsjusza. Wiele osób przechowuje swoje perfumy również w lodówce. Należy jednak pamiętać, że miejsce, jakie mogą w niej zajmować, powinno być najcieplejsze np. najwyższa półka czy półeczki na drzwiach lodówki. Jeżeli bardzo zależy nam na tym, aby nasze perfumy długo zachowały świeżość, przechowywanie ich w lodówce jest najlepszym rozwiązaniem. Jednakże stała pokojowa temperatura nie powinna znacznie przyspieszyć procesu degradacji zapachu.


POWIETRZE

Nie wszystkie flakoniki z perfumami wyposażone są w atomizery, które szczelnie zabezpieczają ich wnętrze przed przedostawaniem się powietrza. Perfumy z kolbką, w splashu bądź w pomadzie mają częsty kontakt z powietrzem, przez co szybciej mogą się utlenić, a siła ich zapachu znacznie osłabnąć. O tego typu perfumy należy dbać szczególnie. Należy pamiętać, że nie można ich aplikować bezpośrednio na skórę, posługując się kolbką lub korkiem. Taki sposób aplikacji powoduje, że ze skóry człowieka do wnętrza flakonika przedostają się bakterie, które powodują szybkie zepsucie się zapachu.

Jak przechowywać perfumy?

Jak rozpoznać, czy perfumy są świeże?

Czy perfumy nadają się do użytkowania, można stwierdzić już po samym wyglądzie. Zepsute perfumy mają zazwyczaj mętny kolor, z widocznymi drobinkami zanurzonymi w cieczy.

Zapachy nienadające się do użycia charakteryzuje również kwaśna lub pleśniowa woń. Co więcej, przestarzałe zapachy nie są trwałe i bardzo szybko się ulatniają.

Perfumy są bardzo wrażliwymi produktami. Niewłaściwe ich przechowywanie i używanie może sprawić, że znacznie szybciej stracą swoje właściwości. Odpowiednim środowiskiem do ich przechowywania są suche, zacienione i chłodne miejsca. Warto również wybierać zapachy zamknięte we flakonie z atomizerem, aby zapobiec przedostaniu się do ich wnętrza powietrza. Zastosowanie się tych reguł użytkowania perfum pozwoli cieszyć się ich intensywnością i świeżością nawet przez długie lata.


Inne wpisy na blogu

Prezent na walentynki

Walentynki 2018 - perfumy na prezent dla Niej i dla Niego

Święto Zakochanych już wkrótce. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na prezent dla swojej ukochanej osoby, to właśnie teraz jest ostatnia chwila, by przemyśleć jego wybór. Jako podarunek, nie tylko z okazji Walentynek, zawsze doskonale sprawdzają się perfumy. To świetny prezent i dla kobiet, i dla mężczyzn. Sprawdź nasze propozycje, a z pewnością sprawisz ukochanej lub ukochanemu wielką niespodziankę.

czytaj więcej ›

Pielęgnacja włosów zimą - poznaj najlepsze produkty

Pielęgnacja włosów zimą - poznaj najlepsze produkty

Zima to czas szczególnie trudny dla włosów. Niskie temperatury i porywiste wiatry nie tylko burzą misternie ułożoną fryzurę, ale także niszczą włosy - przesuszają je i łamią. Noszenie czapki wcale nie poprawia sytuacji - włosy pod nią elektryzują się i wycierają. Jedynym rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest zabezpieczenie włosów poprzez ich prawidłową pielęgnację. Poznaj najlepsze produkty, które pozwolą Twoim włosom przetrwać zimę.

czytaj więcej ›

Idealny prezent na Dzień Matki

Wyjątkowa uroczystość wymaga wyjątkowych prezentów, na które każda Mama zasługuje w 100%. Specjalnie dla niezdecydowanych oraz mających problemy z wyborem upominku dla własnej Mamy lub Teściowej przygotowaliśmy propozycje idealnych prezentów, które trafią w gust każdej kobiety.
czytaj więcej ›

Zapachy damskie na wiosnę 2017

Nareszcie nadeszła wiosna, a wraz z nią zapach młodej trawy, delikatnych kwiatów i deszczu. Wszystkie te zapachy są lekkie, świeże, napawają optymizmem. Sprawdź, które perfumy dodadzą Ci wiosennej energii!
czytaj więcej ›

Perfumy unisex dla każdego

Czy słyszeliście kiedyś o perfumach unisex? Nie są one tak popularne jak perfumy dedykowane oddzielnie kobietom i mężczyznom. A szkoda, bo to praktyczne rozwiązanie. Czym są zapachy unisex? Dla kogo są stworzone i jakie marki je produkują?

czytaj więcej ›