Czy perfumy mogą się przeterminować?

Czy perfumy mogą się przeterminować?
Czy perfumy mogą się przeterminować? Jak odpowiednio je przechowywać ? Co zrobić, aby długo zachowały swoją trwałość? Co im szkodzi? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się więcej!

Mogłoby się wydawać, że zapachy zamknięte w szczelnych flakonikach nie mogą mieć tak jak produkty spożywcze, określonego terminu przydatności. Nic bardziej mylnego. Wszystkie produkty kosmetyczne, zgodnie z prawem muszą mieć ustaloną odpowiednią datę ważności. Informacja o niej powinna być umieszczona na pudełeczku lub flakoniku.

Datę przydatności określa się za pomocą znaku graficznego PAO (Period of Time After Opening), przedstawiającego otwarty słoiczek z literą M i liczbą, która oznacza ilość miesięcy, w których dany kosmetyk po otwarciu jest przydatny do użycia.

Wiele perfum można jednak znacznie dłużej używać, niż jest to zalecane przez producenta. Wystarczy w odpowiedni sposób je użytkować i przechowywać. Przede wszystkim należy chronić zapachy przed szkodliwymi warunkami, do których należą:


ŚWIATŁO

Śmiało można stwierdzić, że światło jest najgorszym wrogiem perfum. Zarówno to słoneczne, jak i sztuczne może sprawić, że zapachy szybciej tracą swoje właściwości i ulegają zepsuciu. Aby uchronić nasze zapachy przed szkodliwym działaniem światła, wystarczy przechowywać je w zamykanej szafce lub w oryginalnych tekturowych pudełeczkach.


TEMPERATURA

Zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura sprawia, że perfumy szybciej się psują. Szkodliwie wpływają również wahania temperatur w połączeniu z dużą wilgotnością, dlatego nie należy trzymać flakoników z perfumami w łazience. Odpowiednią dla nich temperaturą jest ok. 16 stopni Celsjusza. Wiele osób przechowuje swoje perfumy również w lodówce. Należy jednak pamiętać, że miejsce, jakie mogą w niej zajmować, powinno być najcieplejsze np. najwyższa półka czy półeczki na drzwiach lodówki. Jeżeli bardzo zależy nam na tym, aby nasze perfumy długo zachowały świeżość, przechowywanie ich w lodówce jest najlepszym rozwiązaniem. Jednakże stała pokojowa temperatura nie powinna znacznie przyspieszyć procesu degradacji zapachu.


POWIETRZE

Nie wszystkie flakoniki z perfumami wyposażone są w atomizery, które szczelnie zabezpieczają ich wnętrze przed przedostawaniem się powietrza. Perfumy z kolbką, w splashu bądź w pomadzie mają częsty kontakt z powietrzem, przez co szybciej mogą się utlenić, a siła ich zapachu znacznie osłabnąć. O tego typu perfumy należy dbać szczególnie. Należy pamiętać, że nie można ich aplikować bezpośrednio na skórę, posługując się kolbką lub korkiem. Taki sposób aplikacji powoduje, że ze skóry człowieka do wnętrza flakonika przedostają się bakterie, które powodują szybkie zepsucie się zapachu.

Jak przechowywać perfumy?

Jak rozpoznać, czy perfumy są świeże?

Czy perfumy nadają się do użytkowania, można stwierdzić już po samym wyglądzie. Zepsute perfumy mają zazwyczaj mętny kolor, z widocznymi drobinkami zanurzonymi w cieczy.

Zapachy nienadające się do użycia charakteryzuje również kwaśna lub pleśniowa woń. Co więcej, przestarzałe zapachy nie są trwałe i bardzo szybko się ulatniają.

Perfumy są bardzo wrażliwymi produktami. Niewłaściwe ich przechowywanie i używanie może sprawić, że znacznie szybciej stracą swoje właściwości. Odpowiednim środowiskiem do ich przechowywania są suche, zacienione i chłodne miejsca. Warto również wybierać zapachy zamknięte we flakonie z atomizerem, aby zapobiec przedostaniu się do ich wnętrza powietrza. Zastosowanie się tych reguł użytkowania perfum pozwoli cieszyć się ich intensywnością i świeżością nawet przez długie lata.


Zachęcamy do sprawdzenia oferty najnowszych zapachów w Perfumerii Euforia


Inne wpisy na blogu

Najlepsze perfumy i najlepsza drużyna świata w piłce nożnej!

Największe sportowe święto już za nami! Po 36 latach po Puchar Świata po raz trzeci sięga Argentyna z Leo Messi na czele. Piękne uwieńczenie kariery utalentowanego Argentyńczyka (były to jego ostatnie Mistrzostwa Świata), a jednocześnie najlepszego piłkarza globu. Jest to też trzeci tytuł marki Armaf, która w naszym sklepie po raz kolejny zdobywa tron Najlepszego Zapachu 2022.
czytaj więcej ›

Jak Zadbać o Długie, Piękne Rzęsy - Kilka Wskazówek

Marzeniem każdej kobiety są piękne, mocne rzęsy. Stanowią one ważną część wyglądu, bowiem są oprawą dla oczu. Długie rzęsy sprawią, że spojrzenie będzie bardziej wyraziste.W tej kwestii duża część leży po stronie natury. Nie każdy człowiek obdarzony jest tym genem. Możemy sobie jednak pomóc i skorzystać z możliwości pozwalających na spełnienie pragnienia o zniewalającym spojrzeniu. Jak to zrobić i o czym pamiętać podczas pielęgnacji rzęs? O tym wszystkim dowiesz się poniżej.


czytaj więcej ›

Najpiękniejsze Perfumy Na Wiosnę - Musisz Je Mieć

Wiosna - to czas zmian, odradzania się do życia, czas kiedy znów czujemy się szczęśliwi i pełni sił, jakby zbudzeni po długim śnie zimowym. Zrzucamy grube, ciężkie płaszcze, kupujemy zwiewne sukienki i krótkie spodenki. Ale to nie koniec zmian - warto także odświeżyć i uzupełnić toaletkę o wiosenne zapachy. A jakie perfumy warto nosić wiosną? Które z nich są najpiękniejsze? Oto zestawienie najmodniejszych wiosennych zapachów perfum dla kobiety i mężczyzny.
czytaj więcej ›

Najlepsze perfumy damskie na zimę - 5 niezawodnych zapachów

Urzekający zapach perfum może rozjaśnić nam nieco krótkie, szare zimowe dni, poprawić nastrój i dodać optymizmu. Perfumy to także najlepszy dodatek do kreacji - dzięki nim będziesz czuła się atrakcyjna niezależnie od sytuacji. A jakie zapachy warto wybierać zimą? Najlepsze perfumy damskie na zimę - oto nasz krótki, lecz praktyczny poradnik.
czytaj więcej ›

Perfumy pod choinkę - top 6 sprawdzonych zapachów dla niej i dla niego

Już za kilka dni święta, na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka a pod choinką pojawią się wyczekiwane prezenty. To ostatni moment, by wybrać i kupić dla swoich bliskich upominek. Jednym z uniwersalnych prezentów pod choinkę są perfumy. Przedstawiamy top 6 sprawdzonych zapachów dla niej i dla niego.
czytaj więcej ›