Czy perfumy mogą się przeterminować?

Czy perfumy mogą się przeterminować?
Czy perfumy mogą się przeterminować? Jak odpowiednio je przechowywać ? Co zrobić, aby długo zachowały swoją trwałość? Co im szkodzi? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się więcej!

Mogłoby się wydawać, że zapachy zamknięte w szczelnych flakonikach nie mogą mieć tak jak produkty spożywcze, określonego terminu przydatności. Nic bardziej mylnego. Wszystkie produkty kosmetyczne, zgodnie z prawem muszą mieć ustaloną odpowiednią datę ważności. Informacja o niej powinna być umieszczona na pudełeczku lub flakoniku.

Datę przydatności określa się za pomocą znaku graficznego PAO (Period of Time After Opening), przedstawiającego otwarty słoiczek z literą M i liczbą, która oznacza ilość miesięcy, w których dany kosmetyk po otwarciu jest przydatny do użycia.

Wiele perfum można jednak znacznie dłużej używać, niż jest to zalecane przez producenta. Wystarczy w odpowiedni sposób je użytkować i przechowywać. Przede wszystkim należy chronić zapachy przed szkodliwymi warunkami, do których należą:


ŚWIATŁO

Śmiało można stwierdzić, że światło jest najgorszym wrogiem perfum. Zarówno to słoneczne, jak i sztuczne może sprawić, że zapachy szybciej tracą swoje właściwości i ulegają zepsuciu. Aby uchronić nasze zapachy przed szkodliwym działaniem światła, wystarczy przechowywać je w zamykanej szafce lub w oryginalnych tekturowych pudełeczkach.


TEMPERATURA

Zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura sprawia, że perfumy szybciej się psują. Szkodliwie wpływają również wahania temperatur w połączeniu z dużą wilgotnością, dlatego nie należy trzymać flakoników z perfumami w łazience. Odpowiednią dla nich temperaturą jest ok. 16 stopni Celsjusza. Wiele osób przechowuje swoje perfumy również w lodówce. Należy jednak pamiętać, że miejsce, jakie mogą w niej zajmować, powinno być najcieplejsze np. najwyższa półka czy półeczki na drzwiach lodówki. Jeżeli bardzo zależy nam na tym, aby nasze perfumy długo zachowały świeżość, przechowywanie ich w lodówce jest najlepszym rozwiązaniem. Jednakże stała pokojowa temperatura nie powinna znacznie przyspieszyć procesu degradacji zapachu.


POWIETRZE

Nie wszystkie flakoniki z perfumami wyposażone są w atomizery, które szczelnie zabezpieczają ich wnętrze przed przedostawaniem się powietrza. Perfumy z kolbką, w splashu bądź w pomadzie mają częsty kontakt z powietrzem, przez co szybciej mogą się utlenić, a siła ich zapachu znacznie osłabnąć. O tego typu perfumy należy dbać szczególnie. Należy pamiętać, że nie można ich aplikować bezpośrednio na skórę, posługując się kolbką lub korkiem. Taki sposób aplikacji powoduje, że ze skóry człowieka do wnętrza flakonika przedostają się bakterie, które powodują szybkie zepsucie się zapachu.

Jak przechowywać perfumy?

Jak rozpoznać, czy perfumy są świeże?

Czy perfumy nadają się do użytkowania, można stwierdzić już po samym wyglądzie. Zepsute perfumy mają zazwyczaj mętny kolor, z widocznymi drobinkami zanurzonymi w cieczy.

Zapachy nienadające się do użycia charakteryzuje również kwaśna lub pleśniowa woń. Co więcej, przestarzałe zapachy nie są trwałe i bardzo szybko się ulatniają.

Perfumy są bardzo wrażliwymi produktami. Niewłaściwe ich przechowywanie i używanie może sprawić, że znacznie szybciej stracą swoje właściwości. Odpowiednim środowiskiem do ich przechowywania są suche, zacienione i chłodne miejsca. Warto również wybierać zapachy zamknięte we flakonie z atomizerem, aby zapobiec przedostaniu się do ich wnętrza powietrza. Zastosowanie się tych reguł użytkowania perfum pozwoli cieszyć się ich intensywnością i świeżością nawet przez długie lata.


Inne wpisy na blogu

Mundial 2018 - zapachy inspirowane futbolem

Przed nami długo oczekiwane święto wszystkich fanów futbolu - MUNDIAL 2018. W barach, strefach kibica i domowych zaciszach królować będzie testosteron. Czeka nas prawdziwy pokaz męskiego charakteru i ducha rywalizacji, który przez miesiąc będzie szczególnie dawał się we znaki.

Z tej okazji przygotowaliśmy zestawianie kilku zapachów, które bez wątpienia podkreślą temperament każdego wiernego kibica. Perfumy te doskonale sprawdzą się w letnie dni, dodadzą świeżości i pewności siebie nawet w bardzo stresujących sytuacjach. Dobrze noszą się wieczorami, będą więc idealne podczas oglądania transmisji meczów w pubach i barach.

czytaj więcej ›

Ciekawostki ze świata perfum. 13 faktów, o których nie miałyście pojęcia

Najstarsze perfumy liczą sobie przeszło 4 tysiące lat, a najmłodsze? Wiążą się z zapachem... sprzętu elektronicznego Apple'e.

Poznajcie niezwykły świat ciekawostek na temat zapachów świata! W tym świecie nie ma miejsca na nudę, bo z perfumami nigdy nic nie wiadomo.

czytaj więcej ›

Perfumy dla wegan - z troski o zwierzęta

W ostatnim czasie bardzo popularny stał się weganizm i nie chodzi tu tylko o zdrowy tryb odżywiania, ale przede wszystkim o współistnienie w harmonii ze światem zwierząt i etycznym zachowaniem w stosunku do wszystkich żywych istot. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów spożywczych i kosmetycznych, podczas których produkcji nie uczestniczyło żadne zwierze.
czytaj więcej ›

Perfumy Damskie Które Działają Na Mężczyzn

Kobiece perfumy mają moc podkreślania urody i osobowości. Ale służą także wabieniu, przyciąganiu i zniewalaniu mężczyzn - to prawda stara jak świat. Czy wiesz które zapachy najlepiej działają na mężczyzn? Które z nich nie pozwolą przejść obok Ciebie obojętnie żadnemu eleganckiemu, seksownemu panu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem pięciu najbardziej uwodzicielskich damskich zapachów. Czy któryś z nich już znajduje się w Twojej toaletce?
czytaj więcej ›

Jakie Perfumy Wybrać Na Ślub i Wesele

Ślub i wesele to wydarzenia, na które każda panna młoda przygotowuje się przez wiele miesięcy. Tak wiele jest przecież spraw do załatwienia! Zaproszenia dla gości, wystrój sali i stołów, menu i, wreszcie, zakup sukni ślubnej. Wszystkie je trzeba zapiąć na ostatni guzik. I zdarza się, że w efekcie panna młoda zapomina o kwestii wyboru perfum. A te nie mogą być przypadkowe - stanowią przecież wykończenie jej obłędnej stylizacji. Jakie więc perfumy wybrać w tym wyjątkowym dniu?
czytaj więcej ›