Czy perfumy mogą się przeterminować?

Czy perfumy mogą się przeterminować?
Czy perfumy mogą się przeterminować? Jak odpowiednio je przechowywać ? Co zrobić, aby długo zachowały swoją trwałość? Co im szkodzi? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się więcej!

Mogłoby się wydawać, że zapachy zamknięte w szczelnych flakonikach nie mogą mieć tak jak produkty spożywcze, określonego terminu przydatności. Nic bardziej mylnego. Wszystkie produkty kosmetyczne, zgodnie z prawem muszą mieć ustaloną odpowiednią datę ważności. Informacja o niej powinna być umieszczona na pudełeczku lub flakoniku.

Datę przydatności określa się za pomocą znaku graficznego PAO (Period of Time After Opening), przedstawiającego otwarty słoiczek z literą M i liczbą, która oznacza ilość miesięcy, w których dany kosmetyk po otwarciu jest przydatny do użycia.

Wiele perfum można jednak znacznie dłużej używać, niż jest to zalecane przez producenta. Wystarczy w odpowiedni sposób je użytkować i przechowywać. Przede wszystkim należy chronić zapachy przed szkodliwymi warunkami, do których należą:


ŚWIATŁO

Śmiało można stwierdzić, że światło jest najgorszym wrogiem perfum. Zarówno to słoneczne, jak i sztuczne może sprawić, że zapachy szybciej tracą swoje właściwości i ulegają zepsuciu. Aby uchronić nasze zapachy przed szkodliwym działaniem światła, wystarczy przechowywać je w zamykanej szafce lub w oryginalnych tekturowych pudełeczkach.


TEMPERATURA

Zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura sprawia, że perfumy szybciej się psują. Szkodliwie wpływają również wahania temperatur w połączeniu z dużą wilgotnością, dlatego nie należy trzymać flakoników z perfumami w łazience. Odpowiednią dla nich temperaturą jest ok. 16 stopni Celsjusza. Wiele osób przechowuje swoje perfumy również w lodówce. Należy jednak pamiętać, że miejsce, jakie mogą w niej zajmować, powinno być najcieplejsze np. najwyższa półka czy półeczki na drzwiach lodówki. Jeżeli bardzo zależy nam na tym, aby nasze perfumy długo zachowały świeżość, przechowywanie ich w lodówce jest najlepszym rozwiązaniem. Jednakże stała pokojowa temperatura nie powinna znacznie przyspieszyć procesu degradacji zapachu.


POWIETRZE

Nie wszystkie flakoniki z perfumami wyposażone są w atomizery, które szczelnie zabezpieczają ich wnętrze przed przedostawaniem się powietrza. Perfumy z kolbką, w splashu bądź w pomadzie mają częsty kontakt z powietrzem, przez co szybciej mogą się utlenić, a siła ich zapachu znacznie osłabnąć. O tego typu perfumy należy dbać szczególnie. Należy pamiętać, że nie można ich aplikować bezpośrednio na skórę, posługując się kolbką lub korkiem. Taki sposób aplikacji powoduje, że ze skóry człowieka do wnętrza flakonika przedostają się bakterie, które powodują szybkie zepsucie się zapachu.

Jak przechowywać perfumy?

Jak rozpoznać, czy perfumy są świeże?

Czy perfumy nadają się do użytkowania, można stwierdzić już po samym wyglądzie. Zepsute perfumy mają zazwyczaj mętny kolor, z widocznymi drobinkami zanurzonymi w cieczy.

Zapachy nienadające się do użycia charakteryzuje również kwaśna lub pleśniowa woń. Co więcej, przestarzałe zapachy nie są trwałe i bardzo szybko się ulatniają.

Perfumy są bardzo wrażliwymi produktami. Niewłaściwe ich przechowywanie i używanie może sprawić, że znacznie szybciej stracą swoje właściwości. Odpowiednim środowiskiem do ich przechowywania są suche, zacienione i chłodne miejsca. Warto również wybierać zapachy zamknięte we flakonie z atomizerem, aby zapobiec przedostaniu się do ich wnętrza powietrza. Zastosowanie się tych reguł użytkowania perfum pozwoli cieszyć się ich intensywnością i świeżością nawet przez długie lata.


Inne wpisy na blogu

Najlepsze perfumy damskie na zimę - 5 niezawodnych zapachów

Urzekający zapach perfum może rozjaśnić nam nieco krótkie, szare zimowe dni, poprawić nastrój i dodać optymizmu. Perfumy to także najlepszy dodatek do kreacji - dzięki nim będziesz czuła się atrakcyjna niezależnie od sytuacji. A jakie zapachy warto wybierać zimą? Najlepsze perfumy damskie na zimę - oto nasz krótki, lecz praktyczny poradnik.
czytaj więcej ›

Perfumy pod choinkę - top 6 sprawdzonych zapachów dla niej i dla niego

Już za kilka dni święta, na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka a pod choinką pojawią się wyczekiwane prezenty. To ostatni moment, by wybrać i kupić dla swoich bliskich upominek. Jednym z uniwersalnych prezentów pod choinkę są perfumy. Przedstawiamy top 6 sprawdzonych zapachów dla niej i dla niego.
czytaj więcej ›

Allegro Smart! #cała prawda

Allegro Smart! Zapłać raz i ciesz się darmową dostawą do tysięcy Paczkomatów i Punktów odbioru nawet przez rok! Obowiązuje przy zakupach za min. 40 zł od jednego sprzedającego. Ładnie to wygląda, ale tylko na papierze. Nie dajmy się zwariować -> przy rosnących cenach dla sprzedawców za korzystanie z serwisu zamówienia w sklepie internetowym zawsze będą tańsze, nawet bez pakietu darmowej dostawy.

czytaj więcej ›

Czym są testery perfum?

Decydując się na zakup testerów perfum, szczególnie po raz pierwszy większość z nas ma wiele obaw odnośnie ich oryginalności oraz jakości. Każda perfumeria w swojej ofercie posiada duży wybór testerów, które można nabyć w niższej cenie. Od regularnych zapachów różnią się one między innymi opakowaniem. Najczęściej flakoniki nie są opisane, nie posiadają korka, oraz folii ochronnej. Testerów nie należy mylić z próbkami. Próbki najczęściej posiadają pojemność wystarczającą na krótki wyjazd, kiedy nie chcemy zapychać toreb pełnowymiarowymi produktami, wybieramy opakowania podróżne lub próbki sprzedawane w kilku mililitrowych flakonikach. Rozdawane są najczęściej za darmo.

Przy testerach perfum ciężko powiedzieć o niewielkich rozmiarach, w zdecydowanej większości sprzedawane są w największych pojemnościach dostępnych z danego zapachu.

czytaj więcej ›

Perfumy męskie działające na kobiety

Czy wiedziałeś, że zapachem można oddziaływać na zachowanie? Dobrze dobrane nuty zapachowe mogą działać przyciągająco na płeć przeciwną. Zapach uważany jest za jeden z elementów, który kusi partnera, jednak czy wiemy, na jaki rodzaj się zdecydować? Musimy pamiętać, że zapach na każdym z nas będzie inny, dlatego tak ciężko dobrać odpowiednie perfumy.
Od starożytności zapachy używane są jako swoistego rodzaju afrodyzjaki. Czemu nie wykorzystać takiego sposobu oddziaływania na swoją korzyść? Wysokiej jakości perfumy, utrzymają się na Twoim ciele przez długi czas, i nie pozwolą zapomnieć o Tobie płci przeciwnej.
Ostatnio pisaliśmy o zapachach dla Pań, które działają na mężczyzn, dziś z kolei przedstawimy kilka najbardziej oddziaływujących zapachów męskich, o które zapytaliśmy klientów naszego sklepu.

czytaj więcej ›